Specification
| Utility | Business / Office / Professional Laptop |
|---|---|
| Build | Premium Magnesium-Alloy Chassis – Lightweight & Durable |
| Processor | Intel Core Ultra 5 236V vPro upto 4.7GHz with 8 Cores, 8 Threads |
| RAM | 16 GB RAM |
| Storage | 512 GB NVMe PCIe SSD |
| Display | 14" FHD |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 8 MP HDR + IR camera |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo speakers, |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | Around ~1.14 kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | 311.2 × 216.7 × 17.95 mm. |
| Battery | 60 Wh |
| Networking | Wi-Fi 7 (BE201) 2×2 + Bluetooth 5.4. |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 266,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.