Specification
| Utility | content creation, Creator Use, Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Fortress Gray, Graphite Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 7535HS Mobile Processor Base clock 3.3 GHz, up to 4.55 GHz 6 cores, 12 threads |
| RAM | 8GB DDR5 RAM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe Gen4 SSD |
| Display | 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) IPS-level panel |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 4GB Laptop GPU |
| Backlit Keyboard | RGB backlit chiclet keyboard |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.3 kg |
| Dimension | 35.9 x 25.6 x 2.3 cm |
| Connections | 1x HDMI 2.1 port 1x 3.5mm combo audio jack Wi-Fi 6E Bluetooth (likely 5.x) |
| Battery | 48Wh to 56Wh |
| Networking | Wi-Fi 6E |
| Laptop Price in Nepal | 95,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.