Specification
| Utility | Business / Office / Students / Professional Use |
|---|---|
| Build | durable plastic chassis |
| Processor | Intel core I5 13th Gen processor up to 4.6GHZ with 10 cores |
| RAM | 16GB DDR4 (Upgradeable) |
| Storage | 256GB NVMe SSD (Upgradeable) |
| Display | 14-inch LED Display |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics (integrated) |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | No |
| Speakers | Dual stereo speaker |
| OS | Free DOS |
| Weight | Approx. 1.5 – 1.6 kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Approx. 323 x 220 x 19 mm |
| Battery | 3-Cell / 42Wh |
| Networking | Wi-Fi 6 Bluetooth Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Laptop Price in Nepal | RS. 113000 |





















Reviews
There are no reviews yet.