Specification
| Utility | content creation, Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Jager Grey, Mecha Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7435HS Mobile Processor 8 cores / 16 threads |
| RAM | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Display | 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) IPS-level anti-glare panel |
| Screen Resolution | FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU |
| Backlit Keyboard | RGB backlit chiclet keyboard |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.30 kg |
| Dimension | 335.9 x 25.6 x 2.28 ~ 2.45 cm |
| Connections | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 2.1 TMDS Wi-Fi 6 (802.11ax) dual band 2×2 |
| Battery | 48WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 support |
| Laptop Price in Nepal | 108,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.