Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | Intel Core i5-1135G7 11th Gen Processor upto 4.2Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 1TB HDD |
| Display | 15.6" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce MX350 2GB |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Acer FineTip keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.7kg |
| Dimension | 363.4 mm(W) x 238.5 mm(D) x 17.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 USB 2.0 Type-A port, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C port, 1 HDMI port, 1 Ethernet (RJ-45) port |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 62,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.