Specification
| Utility | Everyday Use, Light Gaming, Office Purpose |
|---|---|
| Build | Aluminium chassis, Steam Blue color |
| Processor | Intel Core Ultra 9 285H (15th Gen) Processor upto 5.4Ghz with 16 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB LPDDR5 6400MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 1TB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Touch Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel ARC 140T GPU Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Speakers | Down-firing stereo speaker |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.25kg |
| Dimension | 312.4mm(W) x 221.2mm(D) x 15.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB Type-C, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 HDMI 2.1, 1 3.5mm combo audio jack, 1 MicroSD card reader |
| Battery | 65Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 7 (IEEE 802.11be standard), Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 192,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.