Specification
| Utility | content creation, programming, 4K video editing, |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H processor up to up to 4.8GHz with 16 cores |
| RAM | 32GB LPDDR5x |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe SSD |
| Display | 16.3-inch OLED Display |
| Screen Resolution | FHD+ 1920 × 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 |
| Camera | 1080p FHD |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Quad-speaker |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | Approx. 2.1 kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Approx. 358mm × 240mm × 18.7mm |
| Battery | 99.5Wh |
| Networking | : Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 700,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.