Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | silver color |
| Processor | 11th Generation Intel Core i5-1145G7 4 cores, 8 threads |
| RAM | 8GB LPDDR4 SDRAM |
| Storage | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 13.3-inch Full HD (1920 x 1080) IPS panel |
| Screen Resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.18 kg |
| Dimension | 305.7 mm width x 207.5 mm depth x 16.96 mm height |
| Connections | 2x Thunderbolt 4 ports with DisplayPort Alt Mode, USB4, and Power Delivery. 2x USB 3.2 Gen 1 ports (one with PowerShare). 1x HDMI 2.0 port. 1x microSD card reader. 1x 3.5mm audio jack. |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) wireless adapter. Bluetooth 5.1 or 5.2. |
| Laptop Price in Nepal | 64,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.