Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Charcoal Black color |
| Processor | Intel Core i5-12450H 12th Gen Processor upto 4.4GHz with 8 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 with 4GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.1kg |
| Dimension | 362.3 mm(W) x 237.4 mm(D) x 19.9 mm(H) |
| Connections | 1 USB Type-C port, 3 USB Type-A ports, 1 HDMI 2.0 port, 1 3.5 mm combo headphone/microphone jack, RJ-45 Gigabit Ethernet port |
| Finger Print Sensor | Built-in fingerprint reader |
| Battery | 54.6Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 115,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.