Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Obsidian Black color |
| Processor | Intel Core i7-14650HX Processor upto 5.2Ghz with 16 Cores, 24 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 5600MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 16" 180Hz WUXGA IPS display, 400 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 with 8GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Full-size keyboard with numpad and amber/orange RGB backlighting |
| Speakers | Dual 2W down-firing stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.5kg |
| Dimension | 361.2mm (W) x 278.4mm (D) x 24.7mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Battery | 76Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wireless Wi-fi 6E+BT, Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 188,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.