Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | AMD Ryzen 5 7430U Processor upto 4.3GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.25kg |
| Dimension | 321.7 mm(W) x 211.7 mm(D) x 15.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB Type-A ports, 2 USB Type-C ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 3.5mm headphone/speaker combo jack |
| Battery | 48Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 82,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.