Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Indie Black |
| Processor | Intel Core i5-13240H processor (13th Gen, 12MB cache, up to 4.6 GHz, 4 cores, 8 threads) |
| RAM | 8GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 16-inch WUXGA IPS display with |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 pixels (WUXGA) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel UHD Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.88kg |
| Dimension | 357 x 244 x 19mm |
| Connections | : USB Type-C, USB 3.2, HDMI 2.0, microSD card reader, audio jack |
| Battery | 37Wh |
| Networking | Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 86,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.