Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i5-1235U 12th Gen Processor upto 4.4Ghz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 256GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz FULL-HD IPS Display, 265 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce MX550 2GB |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.77kg |
| Dimension | 362.9 mm(W) x 237.8 mm(D) x 17.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 3 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port, 1 HDMI port, 1 Ethernet Gigabit LAN (RJ-45) port, 1 3.5 mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 68,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.