Specification
| Utility | office uses |
|---|---|
| Build | Premium Magnesium-Alloy Chassis – Lightweight & Durable |
| Processor | Intel Core Ultra 7 266V Processor upto 5.0GHz with 8 Cores, 8 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 |
| Storage | 1 TB PCIe Gen4 NVMe SSD |
| Display | 14" Touch Display |
| Screen Resolution | 1920 × 1200 (16:10, FHD+) |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Integrated Intel® Arc Graphics (built into CPU) |
| Camera | 8 MP HDR + IR camera |
| Backlit Keyboard | Yes – backlit keyboard with Copilot hotkeys & low-lattice design |
| Speakers | Stereo speakers, |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | Around ~1.14 kg |
| Finger Print Sensor | No |
| Dimension | Approx. 311.2 × 216.7 × ~17.9 mm (L×W×H) |
| Battery | 60 Wh |
| Networking | Wi-Fi 7 (BE201, 2×2) + Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 365,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.