Specification
| Utility | Basic uses, General use, Students use, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Grey Green, Mixed Black |
| Processor | AMD Ryzen 3 7320U with 4 cores and 8 threads |
| RAM | 8GB LPDDR5 RAM soldered on board |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Display | 14-inch IPS LCD panel |
| Screen Resolution | (1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes, backlit keyboard |
| OS | Windows 11 pre-installed |
| Weight | 1.38 kg |
| Dimension | 324.5 mm width x 213.9 mm depth x 17.9 mm height |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm combo audio jack |
| Battery | 42Wh 3-cell Lithium Ion battery 45W AC adapter |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11 ax), dual-band. Bluetooth 5.1. |
| Laptop Price in Nepal | 74,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.