Specification
| Build | plastic |
|---|---|
| Display | 27" (69cm) |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | 1ms |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 250 nits |
| Dimension | 612.5 x 454.3 x 219.6 mm / 24.11 x 17.89 x 8.65 inch |
| Color Gamut | 120% of the sRGB color gamut and about 92% of the DCI-P3 color gamut |
| Color Accuracy | 120% sRGB and 92% DCI |
| Connections | 2 HDMI ports (HDMI 1.4b) 1 DisplayPort (1.2a) 1 Headphone jack (audio out) 1 DC power jack |
| Power Consumption (typical) | 27 watts during typical use |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 54000 |




















Reviews
There are no reviews yet.