Specification
| Utility | Creator Use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | intel 7 11th 11800H Processor upto 4.6Ghz with 8 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 (NVMe M.2 2280 slot) |
| Display | 16.1" QHD 120Hz Touch, 623 nits |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Per key RGB MiniLED keyboard by Steelseries |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.2kg |
| Dimension | 318.5 mm(W) x 225.5 mm(D) x 18.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack, 2x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4), 2x Type-A USB3.2 Gen2, 1x Micro SD Card Reader |
| Battery | 90Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 1,85,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.