Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i7-1355U 13th Gen Processor upto 4.4Ghz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB 4.0 NVMeTM M.2 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz WUXGA IPS Display, 273 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Screen Touch | No |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.8kg |
| Dimension | 318.2 mm(W) x 225.5 mm(D) x 17.8 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI 2.1, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack, 1 DC-in Jack for AC Adapter |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs.90,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.