Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum metal chassis, Silver color |
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U Processor upto 4.1GHz with 8 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR4 3200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 1TB NVMe PCIe Gen 4 M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 269 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.20kg |
| Dimension | 322.5 mm(W) x 218.0 mm(D) x 18.0 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-A port, 1 USB 2.0 Type-A port, 1 full-size HDMI port, 3.5mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 62,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.