Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Magnesium-lithium alloy, Pale Pink color |
| Processor | Intel Core i5 8th Gen Processor upto 3.4Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR3 2133MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 3 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Touch Screen Display, 230 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 970g |
| Dimension | 329 mm(W) x 228 mm(D) x 14.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1, 1 USB 3.2 Gen 1, 1 HDMI port, 3.5 mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 36Whr (2-cell), Li-ion |
| Networking | 802.11ac (Wi-Fi 5), Bluetooth 4.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 50,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.