Specification
| Utility | Basic uses, General use, Students use, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver |
| Processor | AMD Ryzen 5 7430U Processor, base clock 2.3 GHz, up to 4.3 GHz boost. 8 cores, 12 threads |
| RAM | 8GB DDR4 onboard |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| Display | 14.0-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS-level panel |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 300 nits |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension | 32.41cm (W) x 21.39cm (D) x 1.79cm (H) |
| Connections | x USB 2.0 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, HDMI 2.1, 3.5 mm combo audio jack |
| Battery | 50 Wh, 3-cell Li-ion battery. |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax) dual-band. Bluetooth 5.1. |
| Laptop Price in Nepal | 115,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.