Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Indie Black |
| Processor | Intel® Core™ i7-1360P Processor clocked at 2.2 GHz with turbo boost up to 5.0 GHz |
| RAM | 16GB DDR4, 3200 MHz |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Display | 15.6-inch FHD (1920×1080) OLED panel |
| Screen Resolution | FHD (1920×1080) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.6 kg |
| Dimension | 35.97 cm x 23.25 cm x 1.79 cm |
| Connections | 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C with power delivery. 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A. 1 x USB 2.0 Type-A. 1 x HDMI 1.4. 1 x 3.5mm combo audio jack |
| Battery | 3-cell 50 Wh Li-ion battery |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) dual band 2.4/5 GHz. Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | 131,999 |























Reviews
There are no reviews yet.