Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 24 inches (23.8" diagonal) |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 180 Hz |
| Response Time | 1 ms GTG |
| Peak Brightness | 250 cd/m² |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Weight | 3.1 kg |
| Dimension | (H x W x D): About 12.7" x 21.3" x 2.6" (32.3 cm x 54 cm x 6.5 cm) |
| Connections | 2 x HDMI 2.0 ports, 1 x DisplayPort 1.2, VGA (in some variants), headphone jack |
| Viewing Angle | 178° horizontal and vertical |
| Color Gamut | 16.7 million |
| Color Accuracy | 99% of the sRGB color gamut |
| Power Consumption (typical) | 16 to 20 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 34,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.