Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Plastic chassis, Space Gray color |
| Processor | Intel Core i7 13620H Processor upto 4.9GHz with 10 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Chiclet-style keyboard without backlighting |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.46kg |
| Dimension | 320mm (W) x 226mm (D) x 18.79mm (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 2 USB Type-A, 1 x HDMI 2.1 port, 1 3.5mm headphone/microphone combo jack, MicroSD card reader |
| Battery | 53Whr (3-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 98,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.