Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Black color |
| Processor | Intel i5 13th Gen 13420H Processor upto 5.1GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB NVMe M.2 PCIe Gen4 SSD |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Speakers | Built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 2.3kg |
| Dimension | 363 mm(W) x 263 mm(D) x 24 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 HDMI 2.1, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack, 1 RJ-45 Ethernet Port, 1 Power Jack |
| Battery | 57.5Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 128,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.