Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Luna Gray color |
| Processor | Intel Core i5 13420H Processor upto 4.6GHz with 8 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.3" 60Hz WUXGA IPS anti-glare display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | LED backlit keyboard |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers with Dolby Audio |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.59kg |
| Dimension | 343.4mm (W) x 239.5mm (D) x 17.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 2 USB-A 3.2 Gen 1, 1 USB-C 3.2 Gen 1, 1x HDMI 1.4, 1 3.5mm headphone/microphone combo jack, 1 SD card reader |
| Battery | 50Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2), Bluetoot 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 78,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.