Specification
| Build | practical black matte plastic |
|---|---|
| Display | 23.8 inches (60.5 cm) IPS (In-Plane Switching) panel with LED edgelight backlight |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 widescreen |
| Peak Brightness | 250 cd/m² (typical) |
| Weight | 4.4 kg |
| Dimension | Width: 557.5 mm (55.75 cm / 21.95 inches) Height: 422.1 mm (42.21 cm / 16.62 inches) Depth: 207.2 mm (20.72 cm / 8.16 inches) |
| Viewing Angle | 178° horizontally and 178° vertically |
| Color Gamut | 16.7 million |
| Color Accuracy | 99% sRGB (typical) |
| Connections | 2 x HDMI ports (HDCP 1.4 support) |
| Power Consumption (typical) | 14.5 watts normal and 42 watts maximum power |
| AMD Free Sync | No |
| Monitor Price in Nepal | 20,000 |





















