Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Silver color |
| Processor | AMD Ryzen 5 5625U Processor upto 4.3GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB LPDDR4X 4266MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.25kg |
| Dimension | 321.7 mm(W) x 211.7 mm(D) x 15.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 ports, 2 USB 3.2 Gen 2 ports, 1 HDMI port, RJ-45 port, 1 3.5 mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 61,500 |





















Reviews
There are no reviews yet.