Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i7-1355U 13th Gen Processor upto 5.0Ghz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz FULL-HD IPS LCD Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 with 4GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 1080p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.78kg |
| Dimension | 360.9 mm(W) x 237.8 mm(D) x 17.8 mm(H) |
| Finger Print Sensor | Embedded fingerprint reader |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 RJ-45 Gigabit Ethernet port, 1 3.5 mm combo headphone/microphone jack, DC-in charging port |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 101,000 |




















Reviews
There are no reviews yet.