Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i3-1305U processor upto 1.6 GHz base, 4.5 GHz turbo, 5 cores, 6 threads |
| RAM | 8GB DDR5 4800MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz IPS LED Touchscreen Display, 200 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 324 mm (W) x 19.9mm (H) x 223mm(D) |
| Connections | 1 USB Type-C port, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 3.5 mm combo headphone/microphone jack |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 75,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.