Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core i5 120U Processor upto 4.4GHz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR5 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | DOS |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 319.9 mm(W) x 235.4 mm(D) x 19.95 mm(H) |
| Connections | 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 2 USB Type-C ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 3.5mm headphone/microphone combo jack, MicroSD card reader, Gigabit Ethernet (RJ-45) port |
| Finger Print Sensor | No |
| Battery | 50Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6E), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 89,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.