Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | high-quality plastic with a matte finish |
| Processor | Intel Core i7-1355U 13th Gen Processor upto 5.0Ghz with 10 Cores, 12 Threads |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 3 SSD |
| Display | 15.6" 60Hz FHD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Integrated Graphics |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.7kg |
| Dimension | 359 x 241 x 19.9 mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DP) with PD charging, 1x Type-A USB3.2 Gen2, 2x Type-A USB2.0, 1x Micro SD Card Reader, 1x HDMI (4K @ 30Hz) |
| Battery | 53.8Whr |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 120000 |






















Reviews
There are no reviews yet.