Specification
| Utility | Basic uses |
|---|---|
| Build | Cool Silver, Quiet Blue |
| Processor | Intel Core i5 Processor 120U |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Storage | 512GB M.2 NVMe |
| Display | 14-inch FHD 250 nits brightness |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | SonicMaster built |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension | 32.49 x 21.39 x 1.79 cm |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x HDMI 1.4 or 2.1 (varies by source) 1x 3.5mm headphone jack |
| Battery | 42WHrs, 3-cell Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) dual-band 1×1, Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 92,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.