Specification
| Utility | content creation, Everyday use, Light gaming, Office/Engineering, General use, Students use, office uses |
|---|---|
| Build | Scandinavian White, Zumaia Gray |
| Processor | AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 2.0 GHz, up to 5.1 GHz turbo |
| RAM | 32GB LPDDR5X RAM (on board) |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| Display | 16.0-inch OLED display 3K (2880 x 1800 pixels) |
| Screen Resolution | 3K (2880 x 1800) |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Brightness | 400 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon™ 890M Graphics integrated with AMD XDNA NPU |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.50 kg |
| Dimension | 13.92" x 9.57" x 0.47" to 0.51" |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A 2x USB 4.0 Gen 3 Type-C (support display and power delivery) 1x HDMI 2.1 TMDS 1x 3.5mm Combo Audio Jack SD 4.0 card reader |
| Battery | 78WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion battery 65W USB Type-C power adapter |
| Networking | Wi-Fi 7 (802.11be) tri-band 2×2 Bluetooth 5.4 |
| Laptop Price in Nepal | 245,999 |























Reviews
There are no reviews yet.