Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Plastic body, Black color |
| Processor | Intel Core 7 240H (15th Gen) Processor upto 5.2Ghz with 10 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6" 165Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Full-size keyboard with a dedicated numeric keypad |
| Speakers | Built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.11kg |
| Dimension | 362.3mm (W) x 239.9mm (D) x 27mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 3 USB Type-A 3.2 Gen 1, 1 USB Type-C 3.2 Gen 2, 1 HDMI 2.1 output, 1 Gigabit Ethernet (RJ-45) port, 1 3.5mm combo audio jack |
| Battery | 57Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 145,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.