Specification
| Utility | content creation, Creator Use, Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Jager Grey, Mecha Grey |
| Processor | AMD Ryzen 7 7435HS Mobile Processor, 8 cores / 16 threads |
| RAM | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM RAM |
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Display | 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) IPS-level screen |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (FHD) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with 1-Zone RGB lighting |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 2.30 kg |
| Dimension | 359 x 256 x 23-24.5 mm |
| Connections | 1x 3.5mm combo audio jack 1x HDMI 2.1 port 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports (5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C port with DisplayPort support (10Gbps) 1x RJ45 LAN port |
| Battery | 48 Whrs, 3-cell Li-ion battery 150W AC Adapter for charging |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax) Dual Band 2×2 Bluetooth 5.3 (may vary with OS version) |
| Laptop Price in Nepal | 116,999 |





















Reviews
There are no reviews yet.