Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Plastic Body, White Color |
| Processor | Intel Core i7 13th Gen Processor upto 4.9Ghz with 10 Cores, 16 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 4800MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 16" 165Hz WUXGA IPS Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.95kg |
| Dimension | 362.2mm (W) x 248.47mm (D) x 22.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB-C, 2 USB-A ports, 1 HDMI 2.1 port with HDCP support, 1 3.5 mm audio combo jack, Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Battery | 57Whr (4-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 133,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.