Specification
| Utility | Everyday use, Student use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Space Gray color |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H Processor upto 4.8GHz with 16 Cores, 22 Threads |
| RAM | 16GB LPDDR5 5200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB PCle Gen4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz WUXGA IPS Display, 400 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel UHD Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.46kg |
| Dimension | 319.8mm (W) x 225.5mm (D) x 18.9mm (H) |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB Type-C port, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, 1 HDMI 2.1 port, 1 3.5mm headphone/microphone combo jack, DC-in port for charging |
| Battery | 55Whr (3-cell) Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax 2×2), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | RS. 120000 |






















Reviews
There are no reviews yet.