Specification
| Utility | office uses |
|---|---|
| Build | Durable aluminum chassis |
| Processor | Intel Core Ultra 5 235U vPro upto 4.9Ghz with 12 Cores, 14 Threads |
| RAM | 16GB DDR5 RAM |
| Storage | 512GB NVMe PCIe SSD |
| Display | 14-inch FHD+ IPS display |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Integrated Intel |
| Camera | FHD HDR + IR Camera, |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Stereo speakers, |
| OS | Windows 11 Pro |
| Weight | 1.4kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Dimension | Approx. 313 × 220 × 18 mm. |
| Battery | 3-cell 54–60Wh battery |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.x. |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 182,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.