Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H Processor upto 4.8GHz with 16 Cores, 22 Threads |
| RAM | 16GB LPDDR5 6400MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 1TB PCIe Gen 4 NVMe M.2 SSD |
| Display | 16" 120Hz 3.2K WUXGA OLED Display, 350 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Aspect Ratio | 16:10 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Camera | QHD (2560 x 1440) Webcam |
| Backlit Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 355.6 mm(W) x 243.8 mm(D) x 24.3 mm(H) |
| Connections | 2 USB Type-C ports, 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 port, 1 HDMI 2.1 port, 1 USB Type-A 3.2 Gen 1 port (5 Gbps), 1 MicroSD card reader, 1 3.5 mm combo audio jack |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Battery | 65Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Killer Wi-Fi 7 (IEEE 802.11ax/802.11be), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 145,000 |





















Reviews
There are no reviews yet.