Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Purple color |
| Processor | AMD Ryzen 5 4500U Processor upto 4.0GHz with 6 Cores, 6 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR4 3200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 256GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 1.20kg |
| Dimension | 323.4 mm(W) x 218.9 mm(D) x 17.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB Type-C 3.2 Gen 2, 1 USB Type-A 3.2 Gen 1, 1 USB Type-A 2.0, 1 HDMI port, 1 3.5 mm combo audio jack |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 58,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.