Specification
| Utility | Basic uses, content creation, Everyday use, Light gaming, Office/Engineering, office used |
|---|---|
| Build | Platinum Silver, Space Gray |
| Processor | 12th Gen Intel Core i5-1235U 10-core (2 Performance cores + 8 Efficient cores) |
| RAM | 8GB DDR4, 3200 MHz |
| Storage | 512GB SSD (M.2 PCIe NVMe) |
| Display | 14.0-inch IPS touchscreen (360° convertible) |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 (FHD+) |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 21:9 |
| Brightness | 250 nits |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics, Optional discrete NVIDIA GeForce MX550 (2GB) on some variants |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Weight | 1.63 |
| Dimension | 12.36 x 8.96 x 0.62 inches |
| Connections | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-C with DisplayPort and Power Delivery 1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1 x HDMI 1.4 1 x SD card reader 1 x Headphone/Mic combo jack |
| Battery | 54 Whr 4-cell Lithium-ion battery |
| Networking | WiFi 6E and Bluetooth 5.2 |
| Laptop Price in Nepal | 105,999 |























Reviews
There are no reviews yet.