Specification
| Utility | Basic uses, content creation, office used |
|---|---|
| Build | Silver, Titan Gray |
| Processor | 12th Gen Intel Core i5-1240P processor, 12 cores and 16 threads, up to 4.4GHz |
| RAM | 16GB DDR5 RAM |
| Storage | 512GB NVMe PCIe SSD |
| Display | 14-inch Full-HD (1920×1080) display |
| Screen Resolution | Full HD 1920 x 1080 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Brightness | 400-nit |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Backlit Keyboard | Yes |
| OS | Windows 11 |
| Connections | USB 3.2 Gen 1 USB Type-C with DisplayPort & Power Delivery HDMI RJ-45 Ethernet port microSD card reader |
| Weight | 1.49 kg |
| Dimension | Width: 321.35 mm, Depth: 212 mm, Height: 20.95 mm |
| Networking | Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.2 |
| Battery | 58Wh |
| Laptop Price in Nepal | 149,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.