Specification
| Utility | Everyday use, Light gaming, Office/Engineering |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Black color |
| Processor | AMD Ryzen 7 4700U Processor upto 4.0GHz with 8 Cores, 16 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 256GB PCIe Gen 3 NVMe M.2 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 250 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.6kg |
| Dimension | 356.8 mm(H) x 233.7 mm(W) x 16.9 mm |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 HDMI 2.1, 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C, 1 3.5mm Headphone/Speaker Jack, 1 RJ-45 Ethernet Port, 1 DC-in Jack |
| Battery | 60Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 130000 |






















Reviews
There are no reviews yet.