Specification
| Utility | Gaming |
|---|---|
| Build | Aluminum chassis, Steel Gray color |
| Processor | Intel 5 12th Gen 12450H Processor upto 4.4Ghz with 8 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 (NVMe M.2 2280 slot) |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p |
| Backlit Keyboard | Blue backlit keyboard |
| Speakers | Dual 2W stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.86kg |
| Dimension | 359 mm(H) x 254 mm(W) x 21.7 mm |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1x Type-C (USB3.2 Gen1 / DP), 2x Type-A USB3.2 Gen1, 1x HDMI 2.1 (4K @ 60Hz), 1x RJ45 |
| Battery | 52.4Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Bluetooth 5.3 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 130000 |






















Reviews
There are no reviews yet.