Specification
| Utility | Engineering, Gaming |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Black color |
| Processor | Intel 5 10th 10300H Processor upto 4.3GHz with 6 Cores, 12 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 2933MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 (NVMe M.2 2280 slot) |
| Display | 15.6" 144Hz Full-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3060 with 6GB dedicated GDDR6 |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | RGB Keyboard |
| Speakers | DTS:X Ultra Audio technology |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 2.5kg |
| Dimension | 363.4 mm(W) x 255 mm(D) x 22.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 2 USB Type-A 3.2 Gen 1, 1 USB Type-A 3.2 Gen 1, 2 USB Type-C 3.2 Gen, 1 HDMI 2.0 port, Ethernet RJ-45 port |
| Battery | 58.75Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 105,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.