Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Polycarbonate chassis, Silver color |
| Processor | Intel Core i7 11th Gen 1165G7 Processor upto 4.7Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB DDR4 3200MHz (Upgradable) |
| Storage | 512GB PCIe Gen 3 NVMe SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Display, 300 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | No |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | Stereo speakers |
| OS | Windows 11 Home |
| Weight | 1.45kg |
| Dimension | 328 mm(W) x 223 mm(D) x 17.9 mm(H) |
| Finger Print Sensor | No |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 1, 2 USB 3.2 Gen 1 ports, 1 HDMI port, 1 Gigabit Ethernet port, 1 3.5mm combo headphone/microphone jack |
| Battery | 48Whr (3-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 65,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.