Specification
| Build | high-quality plastic |
|---|---|
| Display | 27 inches, Rapid IPS panel |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 (WQHD / 2K) |
| Response Time | 1 ms (GTG) |
| Refresh Rate | 170Hz |
| Peak Brightness | 400 nits |
| Color Gamut | Adobe RGB 96%, DCI-P3 93%, sRGB 121% (wide color gamut) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Weight | 8.7 kg |
| Dimension | With stand: 613.49 mm (W) x 196.48 mm (D) x 402.08 mm (H) Without stand: approx. 613.5 mm x 69.74 mm x 362.46 mm |
| Connections | 2 x HDMI ports 1 x DisplayPort 1 x USB Type-C with 15W power delivery 1 x Headphone out jack |
| Viewing Angle | 178° horizontal and vertical |
| Power Consumption (typical) | 30 to 35 watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 49,999 |






















Reviews
There are no reviews yet.