Specification
| Utility | General use, Students use |
|---|---|
| Build | Magnesium-lithium alloy, Blue color |
| Processor | Intel Core i7-1065G7 10th Gen Processor upto 3.9Ghz with 4 Cores, 8 Threads |
| RAM | 8GB LPDDR4 3200MHz (Non-Upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 3 SSD |
| Display | 14" 60Hz FULL-HD IPS Touch Screen Display, 324 nits |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Touch | Yes |
| Graphics | Intel Iris Plus Graphics |
| Camera | 720p HD |
| Backlit Keyboard | Standard Keyboard (Backlit) |
| Speakers | 2 built-in stereo speakers |
| OS | Windows 10 Home |
| Weight | 0.99kg |
| Finger Print Sensor | Yes |
| Connections | 1 USB 3.2 Gen 2 Type-C port, 1 USB 3.2 Gen 1, 1 USB 2.0, 1 standard HDMI |
| Battery | 55.9Whr (4-cell), Li-ion |
| Networking | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.0 |
| Laptop Price in Nepal | Rs. 60,000 |






















Reviews
There are no reviews yet.