Specification
| Build | Plastic build |
|---|---|
| Display | 27 inches (68.58 cm) |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 (UHD) |
| Refresh Rate | 160 Hz |
| Response Time | 0.5 ms (GtG) |
| Screen Aspect Ratio | 16:9 |
| Peak Brightness | 400 nits |
| Dimension | Dimensions (WxDxH): 613.5 x 227.8 x 406.6 mm Weight: 6.4 kg net, 8.8 kg gross |
| Viewing Angle | 178° (horizontal/vertical) |
| Color Gamut | 93% Adobe RGB (CIE 1976 standard) 98% DCI-P3 (CIE 1976 standard) 133% sRGB |
| Connections | 1x Display Port (1.4a) 2x HDMI™ (2.1) 1x Type-C (DP alt.) w/ PD 15W charging |
| Power Consumption (typical) | 26 Watts |
| AMD Free Sync | Yes |
| Monitor Price in Nepal | 75000 |





















Reviews
There are no reviews yet.